Dobrehouby.cz
E-shop na sušené houby, lanýže a potravinové doplňky z hub.

                                           Recepty z Václavek

 

                                           Polévka z Václavek

300 g václavek, 2 lžíce másla, 100 g slaniny, 4 lžíce krupičky, 2 vejce, sůl, libeček, pepř.

Očištěné hlavičky václavek osmažte na másle a mírně poduste. Zalijte vodou a vařte do změknutí. Na pánvičce osmahněte slaninu pokrájenou na nudličky a přisypte k houbám. Krupičku za stálého míchání pozvolna přisypávejte do polévky. Dosolte a nechte provařit. Ke konci přidejte rozšlehaná vejce, írně povařte a dochuťte libečkem.

 

                                    Dršťková polévka z václavek

500 g václavek, 2 lžíce sádla, 2 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, 1 velká cibule, 1 kostka masoxu, 1 litr vody, ocet 8%, voda na uvaření hub, sůl, mletý pepř dle chuti, 1 lžička mleté sladké papriky, majoránka, polévkové koření dle chuti.

Na sádle zpěníme drobně nakrájenou cibuli. Přidáme papriku a podle chuti pepř. Václavky nakrájené na nudličky propláchneme pod tekoucí vodou a asi 20 minut vaříme v osolené vodě. Oprané a okapané je přidáme k cibuli a krátce orestujeme. Potom vše zalijeme 1 litrem vody a přivedeme k vyru. Přidáme kostku masoxu a zvolna asi 20 minut vaříme. Polévku zahustíme jíškou, kterou jsme připravili z másla a mouky. Podle chuti osolíme. Před podáváním dochutíme majoránkou, polévkovým kořením a dvěma kapkami octa.

 

                                              Guláš z Václavek

500 g václavek obecných, 2 cibule, 400 ml vývaru z masa nebo masoxu, 2 lžíce sladkého kečupu, 3 lžíce másla, voda na spaření hub, 2 velké stroužky česneku, hladká mouka na zahuštění, sůl, drcený kmín, mletá sladká paprika dle chuti.

Václavky očistíme, zalijeme vroucí vodou a necháme 5 minut stát, vodu slijeme a kloboučky nakrájíme na malé kousky. Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno, česnek na plátky a společně osmahneme na rozehřátém másle. Po osmahnutí cibule a česneku přidáme pokrájené houby, osolíme, okmínujeme, posypeme sladkou paprikou a dusíme pod pokličkou půl hodiny. Chvilku ještě povaříme bez pokličky, aby se odpařila přebytečná voda. Po odpaření vody houby zahustíme dvěma nebo třemi lžícemi hladké mouky a po troškách přiléváme vývar a kečup a povaříme ještě asi 10 minut.

 

                                          Marinované Václavky

500 g václavek obecných, 50 ml octa 8%, 1 litr vody, sůl, mletý pepř, celá skořice, bobkový list, hřebíček dle chuti.

Václavky očistíme, opláchneme pod tekoucí vodou a pokrájíme na poloviny. Vložíme je do hrnce, přidáme ocet, půl lžičky soli, 2 bobkové listy, 5 hřebíčků, kousek celé skořice a trošku opepříme. Přivedeme k varu a vaříme za občasného míchání asi 30 minut. Vznikne-li při vaření pěna, odstraníme ji naběračkou. Až houby klesnou na dno, vyndáme bobkový list, hřebíčky, skořici a houby přecedíme. Takto marinované václavky necháme vychladnout, nejlépe v ledničce a přidáme je jako přílohu k masům nebo je používáme k přípravě houbových salátů.

 

                                          Špagety s Václavkami

350 g václavek obecných, 500 g vepřového masa, 400 g špaget, 300 g sýra na strouhání, 1 mrkev, 1 kedlubna, 1 červená paprika, olej dle potřeby, sůl, mletý pepř, mletý kmín, sójová omáčka dle chuti.

Vepřové maso omyjeme, nakrájíme na nudličky, osolíme, opepříme, zalijeme olejem, aby bylo maso téměř ponořené, zakapeme sójovou omáčkou a necháme 6 hodin odležet. Očištěné houby nakrájíme na kostičky, přidáme k nim kmín, na jemném struhedle nastrouhanou kedlubnu, mrkev a na proužky nakrájenou papriku a vše dusíme doměkka. V jiné nádobě osmažíme naložené maso, přidáme houby a vše promícháme a prohřejeme. Špagety uvaříme podle návodu na obalu, uvařené špagety scedíme a okapané je smícháme s připravenou směsí hub a masa. Na talíři posypeme nastrouhaným sýrem.

 

                                        Tatarský biftek z Václavek

700 g hlaviček václavek obecných, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 2 žloutky, 1 lžíce worcesterové omáčky, 1 žíce plnotučné hořčice, olej dle potřeby, sůl, mletý pepř dle chuti, půl lžičky sladké mleté papriky, špetka pálivé papriky.

Očištěné a nadrobno nakrájené václavky dusíme na rozpáleném oleji půl hodiny. Potom je na masovém strojku rozemeleme, přidáme drobně nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek, žloutky, worcesterovou omáčku, sladkou i pálivou papriku, hořčici, osolíme, opepříme a vše promícháme. Tatarák je vhodný mazat na topinky.

 

 

PODĚLTE SE S NÁMI O VAŠE OSVĚDČENÉ RECEPTY!

Vložit recept ZDE.