Dobrehouby.cz
E-shop na sušené houby, lanýže a potravinové doplňky z hub.

Korálovec ježatý

 Pěstování Korálovec ježatý pochází z Číny. Čínské pojmenování "opičí hlava" je výstižné pro tvar plodnice, avšak charakteristické je i odborný název Korálovec. Plodnice totiž není rozlišena na klobouk a třeň, je korálovitě rozvětvená, často kulovitá. V průměru má 5-30 cm, na povrchu jsou ostny dlouhé 3-6 cm. Plodnice mají v době zralosti bílou barvu, která se postupně mění na hnědožlutou a později hnědou.

Korálovec se pěstuje na pilinových substrátech v sáčcích či kontejnerech, které jsou opatřeny malým otvorem. Plodnice pak z těchto otvorů vyrůstají z boku kultivačního obalu , dají se snadno sklízet a nejsou znečištěny substrátem. Houba se v produkčních oblastech (Čína, Tchaj-wan) pěstuje celoročně.

V kuchyni

V Číně se tato houba považuje za velmi chutnou a cení se její příznivé účinky na lidské zdraví. Plodnice mají vyšší obsah bílkovin v sušině (31,7 %) než hlíva (19,5 %) nebo shiitake (18,3 %). Výrazná chuť je ovlivněna stupněm zralosti plodnic, jejich vlhkostí a způsobem přípravy. Některým lidem připomíná tato někdy mírně nahořklá houba chutí humra, jiným lilek. Lahodné jsou zejména mladé plodnice, které jsou vhodné k přípravě steaků. Starší plodnice bývají tužší.

Specifikace a léčivé účinky

Vyznačuje se léčivými účinky. Čínští odborníci o ní soudí, že má příznivý vliv na lidský organizmus. Je účinná proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům a gastritidám a příznivě ovlivňuje trávení. Je používána tam, kde je třeba povzbudit nervový systém, protože obsahuje látku erynacin. Obsažené glukany zvyšují imunitu.

 

Prodej:  Sadby   Substráty    Recepty   Pěstitelská poradna