Dobrehouby.cz
E-shop na sušené houby, lanýže a potravinové doplňky z hub.

Trsnatec lupenitý - Maitake

 Trsnatec lupenitý, v Japonsku nazývaný maitake, je v přírodě rozšířen v Evropě, východní Kanadě a USA, Číně a severovýchodním Japonsku, kde roste na pařezech a odumřelých kmenech listnatých stromů. Na pařezech začíná tvorba plodnic po 1 - 3 letech po naočkování. Trsnatec je pěstován pouze v Japonsku, kde se jeho produkce v období let 1990-1994 zdvojnásobila (ze 7 tisíc tun na 14 tisíc tun). Byla vybudována pěstírna s roční produkcí 600 tun. V Evropě je zatím pěstování na úrovni zkušebních provozů.

Skutečnost, že roste v oblastech mírného klimatu a plodnice vytváří na podzim definuje i podmínky jejího pěstování. Tradiční metody pěstování na špalcích se nepoužívají. Jedním z důvodů je neodhadnutelný výnos. Druhým je fakt, že tuhé plodnice (vyrostlé v přírodě) postrádají jemnou texturu hub vyrostlých v umělé kultuře. Převládá proto upravená metoda pěstování na sterilizovaných pilinách podle vzoru šiitake. Snahou je zlepšit výnos a jakost plodnic a zkrátit pěstební postup. Pěstování není jednoduché a výnosy jsou nízké. Proto trsnatec patří mezi nejdražší houby.Trsnatec vytváří trsy plodnic široké a vysoké 150 - 400 mm, které lze v létě a na podzim najít na bázi starých dubů. V přírodě nalezené trsy jsou někdy až 25 kg těžké.

Hlavní třeň se rozděluje na více odnoží a ty se dále dělí a přecházejí v lupenovité kloboučky. Kloboučky jsou boční, vějířovité, zvlněné, tenké 5 - 10 mm, na povrchu drsné, jemně srstnaté, světle žluté, světlehnědé až světle olivově zelené. Rourky jsou krátké (2 - 3 mm), bílé, sbíhající na třeň. Výtrusy mají rozměr 5,5 x 3,5 - 4,5 μ, jsou elipsoidní a bezbarvé. Výtrusný prach je bílý. . Příliš staré plodnice příjemnou houbovou chuť ztrácejí.

V kuchyni

Obliba houby v posledních letech značně vzrostla, a to pro svou lahodnou chuť plodnic a významný obsah léčivých látek, plodnice mají výrazně houbovou, částečně moučnou chuť a jsou sladké.

Specifikace a léčivé účinky

 V lidovém léčitelství se houba používala již v Číně za dynastie Han ( 206 - 220 n.l.). Intenzivní vědecké studium této houby probíhají od roku 1980. Bylo pozorováno široké spektrum příznivých účinků od zvyšování imunity, regulace krevního tlaku, snižování cholesterolu a krevního cukru až po kontrolu obezity a odstranění příznaků chronického únavového syndromu. Účinné látky působily výrazněji u allogenickým a synergenickým nádorům než leukémie. Dobré výsledky byly zaznamenány při léčbě rakoviny prsu, plic a jater. Z houby se jako nejúčinnější vůči nádorům ukázala frakce-D označená jako Grifon, který je v USA distribuován jako doplněk stravy (nutriceutical). Prášek ze sušených plodnic byl úspěšně testován vůči viru HIV.

 

Prodej:  Sadby   Substráty    Pěstitelská poradna