Dobrehouby.cz
E-shop na sušené houby, lanýže a potravinové doplňky z hub.

Penízovka sametonohá

Flammulina velutipes


Popis

 Penízovka je drobná houba, která se u nás vyskytuje v chladné polovině roku na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů. Je to pravá zimní houba, které k vývoji plodnic stačí teplota nad bodem mrazu.
Klobouk je hladký 2-5 cm široký lehce vyklenutý až plochý. Barvu má medově žlutou až žlutěoranžovou a směrem ke středu barva tmavne. Třeň je válcovitý nahoře nažloutlý a dole tmavohnědě až černě sametový. Plodnice se většinou vyskytují v hustých trsech. Dužnina je bílá až nažloutlá a příjemně voní.
Poměrně jednoduché pěstování této houby nám umožní přísun čerstvých hub během zimního období bez nároků na vytápění pěstebního prostoru. Konzumace plodnice omezuje negativní vlivy civilizačních chorob podobně jako hlíva ústřičná.

 

Rozšíření

Penízovka sametonohá, někdy také nazývaná jako zimní nebo plamenečka sametonohá, vyrůstá v bohatých trsech, v jejichž spodní části je zřetelně pozorovatelné podhoubí. Tyto provazcovité útvary jsou spojením mezi dřevní hmotou a houbou.

Začíná růst na podzim a velmi častá je v listopadu, po prvních mrazících. Stane se, že ji najdeme i v létě, ale to se pak vzhledově trochu liší. Třeně už nemají ty tmavě hnědé chloupky, ale jsou oranžově žluté a lysé.

Jedná se o dřevní houbu, kterou najdeme růst jak na mrtvém dřevě, tak i na dřevě poraněných živých stromů. Poranění stromů mohou být způsobena například prvními mrazy. Svým ?parazitismem? na takto poškozených dřevních porostech může způsobovat odumírání i celých větví.

Není závislá na lesním prostředí. Najít ji můžeme jednak v lese, ale i v břehových porostech podél potoků, v zahradách, ovocných sadech nebo při patě starých šípkových keřů. Hojný je tenhle druh penízovky v lužních lesích.

Možné užití

Sklízíme vždy celé trsy v době, kdy je většina plodnic v trsu v optimální zralosti (to je v době, kdy okraje kloboučků jsou ještě mírně klenuté). Z trsu okrájíme kloboučky, třeně nepoužíváme, jsou příliš tuhé. Používáme hlavně do polévek a omáček. Vhodné je též použití do aspiků, kde malé kloboučky působí dekorativně.

 

Prodej:  Sadby   Substráty  Recepty  Pěstitelská poradna