Dobrehouby.cz
E-shop na sušené houby, lanýže a potravinové doplňky z hub.

                                       Recepty z lišky                                    

 

 

                                     Lišky v sýrové omáčce

Na 4 porce: 400 g lišek nakrájených na silné plátky, 15 g másla, 1 kousek anglické slaniny nakrájené na nudličky, 2 polévkové lžíce nasekané šalvěje, sůl, 4 sýru mascarpone, čerstvě mletý černý pepř.

Na pánvi rozpustíme máslo. Přidáme slaninu a opečeme ji, až začne být křupavá. Přidáme šalvěj a česnek a 2 minuty opékáme. Přimícháme lišky, osolíme a opékáme 10 min za stálého míchání. Přidáme sýr a černý pepř a asi minutu ještě rozehříváme. Podle chuti osolíme okořeníme. Podáváme teplé s těstovinami.

 

                                      Rizoto s liškami

Na 4 porce: rýže 500g (nejlépe Arborio), cibule 100g, voda 500ml, víno bílé 500ml, smetana 18 % 120ml, sůl, pepř čerstvě namletý, parmazán 100g, Rukola 100g, čerstvé bylinky, liška obecná 300 g.

Rýži propláchneme a na másle lehce orestujeme pokrájenou cibulku, zalijeme vodou a přidáme rýži. Za občasného míchání rýži vaříme 15 minut, přilijeme víno, nakrájené lišky a opět vaříme na mírném plameni, dokud se víno plně nevstřebá. Do již vzniklého rizota přisypeme na jemno pokrájené bylinky, smetanu a podáváme s lístky oprané Rukoly a nastrouhaným Parmezánem.

 

                                         Lišky na smetaně

Na 4 porce: 500g lišek obecných, 100g hl.mouky, 100 g másla, 100ml kysané smetany, ½ l. vody, ocet, sůl, pepř dle chuti.

Očištěné lišky nakrájíme a orestujeme na másle. Podlijeme vodou, přidáme sůl, pepř a zvolna dusíme do změknutí. Zahustíme smetanou s rozkvedlanou moukou. Krátce povaříme a podle chuti přidáme ocet. Podáváme s houskovými knedlíky nebo jako omáčku k drůbežímu a hovězímu masu, do těstovin.

 

                                    Lišková polévka

Na 4 porce: 300g lišek obecných, 200ml kysané smetany, 60g anglické slaniny, 1 cibule, 60g hl. mouky, 1 l vody, 1 kostka masoxu, voda na podlití, sůl, pepř, majoránka…

Na rozškvařené slanině orestujeme cibuli, přidáme nakrájené lišky a krátce je osmažíme, podlijeme vývarem z masoxu a dusíme 1 hod, v průběhu doléváme vodu, aby se nevydusila. Po změknutí dolijeme vodu a smetanu s rozkvedlanou moukou, mírně povaříme a dochutíme sůl, pepř, majoránku, ocet…

 

                            Křupavé závitky s liškami

200 ml mléka, 3 vejce, 50 g mouky, 40 g másla, sůl, 400 g lišek, 1 malá mrkev, 50 g celeru, 2 šalotky, 1 stroužek česneku, 2 lžíce oleje, 1 svazek zelené petrželky, pepř, Mouka a strouhanka na obalení, přepuštěné máslo na smažení.

Z mléka, 2 vajec, mouky, rozpuštěného másla a špetky soli vypracujem řídké těsto. Těsto necháme 15 min odležet a potom z něj na troše přepuštěného másla usmažíme tenké palačinky. Lišky důkladně očistíme a nakrájíme na malé kousky. Zeleninu očistíme, omyjeme a nakrájíme na tenké proužky. Šalotky a česnek oloupeme, nakrájíme na drobné kostičky a podusíme na oleji. Lišky, mrkev a celr přidáme k šalotkám a všechno podusíme. Přimícháme petrželku, osolíme a opepříme. Hotovou náplň naneseme na palačinky a vytvoříme závitky. Srolované závitky postupně obalíme v mouce, vejci a strouhance. Na pánvi rozehřejeme trochu přepuštěného másla, závitky osmažíme dozlatova. Smažené závitky nakrájíme na plátky a můžeme podávat. K závitkům se výborně hodí polniček.

 

                         Rybí pánev s čerstvými liškami

2 šalotky, 1/2 kg lišek, 4-5 rajčat, 800 g kombinovaného rybího masa (např. mořský ďas, losos a tygří krevety), 1 lžíce citronové šťávy, sůl, pepř, 1 - 2 lžíce řepkového oleje, 1 pórek pokrájený na proužky, 125 ml suchého bílého vína, 400 ml šlehačky, 1/2 svazku kerblíku.

Šalotky oloupeme a nasekáme na malé kostičky. Lišky důkladně očistíme. Rajčata spaříme vroucí vodou, zbavíme slupek i semen a nakrájíme na malé kostičky. Ryby omyjeme, osušíme, nakrájíme na kousky, osolíme, opepříme a pokapeme citronovou šťávou. Potom je osmažíme v oleji slijeme, na pánvi rozehřejeme máslo a postupně přidáme pokrájenou šalotku s liškami, proužky pórku a rajčat. Přelijeme bílé víno a omáčku necháme částečně zredukovat. Potom přidáme šlehačku. Kerblík opláchneme, osušíme a otrháme lístky. Maso vykládáme na zeleninu v pánvi a posypeme lístky kerblíku.

 

                                 Toustová lišková směs

300 g lišek obecných, 2 stroužky česneku, 50 ml smetany, zelenina na ozdobení - salát, ředvičky, rajčata apod., voda na spaření hub, olej na smažení, sůl, mletý pepř petrželová nať dle chuti.

Lišky omyjeme pod tekoucí vodou a podélně nakrájíme na plátky. Vložíme je do vroucí vody a asi 5 minut je povaříme. Potom lišky scedíme a dáme na pánev, kde je dusíme, až se voda odpaří. Na jiné pánvi rozpálíme olej, přídáme česnek nakrájený na tenké plátky a krátce orestujeme. Pak přisypeme houby, mírně osolíme a opepříme. Dusíme na mírném ohni asi půl hodiny. Potom přidáme smetanu a vaříme dalších 15 minut. Podle chuti okořeníme. Podáváme na topinkách a zdobíme rozsekanou petrželovou natí a na plátky nakrájenou zeleninou.

 

                                      Koláč s liškami

300 g lišek obecných, 100 g pórku, 1 cibule, 250 g polohrubé mouky, 50 ml mléka, 80 ml vody, 10 g droždí, 3 vejce, tuk na vymazání pekáče, olej na smažení, voda na podlití, 2 lžičky krupicového cukru, sůl, mletý pepř, mletý kmín, mouka na vál.

Cibuli oloupeme, nakrájíme na kostičky a osmahneme ji na rozpáleném oleji. Potom přidáme očištěné a nakrájené lišky, osolíme, opepříe, okmínujeme a dusíme za občasného podlévání vodou doměkka. Ke konci dušení přidáme nakrájený pórek. Vše necháme vychladnout. Ve vlažném mléce rozpustíme droždí, přidáme cukr, 2 lžíce mouky, zamícháme a necháme na teplém místě. Zbylou mouku nasypeme do mísy, osolíme asi kávovou lžičkou soli, přilijeme 80 ml vody, 1 rozšlehané vejce, kvásek a vymícháme hladké těsto., které necháme vykynout na pomoučněném válu. Vykynuté těsto rozválíme a přeneseme do vymazaného pekáče. Vychladlé houby smícháme se zbylými vejci a směs rozetřeme na těsto. Koláč pečeme ve vyhřáté troubě asi 30 minut.

 

                               Vepřová pečeně na liškách

300 g lišek obechných, 600 g vepřové pečeněbez kosti, 250 ml vývyru z masoxu, 2 cibule, 2 stroužky česneku, 50 g másla, olej na smažení, voda na podlévání, sůl, mletý pepř dle chuti.

Očištěné maso osušíme a na rozehřátém oleji ho zrudka opečeme ze všech stran. Pak maso přendáme do pekáče, přidáme k němu polovinu másla, na povrch naskládáme kolečka česneku a jednu cibuli nakrájenou na kolečka. Podlijeme trochou vývaru, osolíme, opepříme a zakryté pečeme v troubě asi půl hodiny. Ke zbylému oleji po restování masa přidáme zbytek másla, druhou cibuli nakrájenou na kostičky, očištěné a nakrájené lišky, krátce orestujeme a dusíme asi 30 minut. Po půl hodině pečení masa pokryjeme pečeni houbymi, ppřilijeme vývar a pečeme za občasného podlévání odkryté dalších 30 minut. Měkké maso nakrájíme na plátky a podáváme s houbami k různě upraveným bramborům nebo k rýži.

 

                                                    Salát z lišek

600 g lišek, 250 g cibule, 150 g kyselých okurek, 2 stroužky česneku, 1 malá feferonka, 6 lžic oleje, sůl, pepř, petrželka.

Očištěné a pokrájené lišky uvařte v osolené vodě asi 15 minut. Sceďte a nechte okapat. Vychladlé promíchejte s nasekanou cibulí, pokrájenými okurkami a feferonkou. Přidejte utřený česnek, olej, sůl a pepř. Promíchejte, dochuťte nálevem z okurek, ozdobte petrželkou a nechte odležet v chladu.

 

 

PODĚLTE SE S NÁMI O VAŠE OSVĚDČENÉ RECEPTY!

Vložit recept ZDE.