Dobrehouby.cz
E-shop na sušené houby, lanýže a potravinové doplňky z hub.

Žampion mandlový

 Ačkoliv tato houba byla známa již v dávné říši Inků, kdy byla oblíbenou pochoutkou, byla znovu objevena naší civilizací až v 70. letech minulého století. Plodnice rostou na loukách a pastvinách a dalších prosluněných místech. Neroste v lesích nebo ve stínu stromů. Jedinou oblastí, kde dnes lze houbu v přírodě spolehlivě nalézt, je malé území v Brazílii a to v okolí malé vesnice Piedade u Sao Paula. Tam ji také nalezl japonský vědec Furumoto.  Ten zkoumal žampion mandlový v lokalitě původního výskytu a zjistil, že všude tam, kde byla houba sbírána a konzumována, byl u tamních obyvatel zaznamenán nižší výskyt rakoviny a některých geriatrických onemocnění a obyvatelé se tam vyznačovali dlouhověkostí. Jakmile byly léčivé účinky houby potvrzeny, začala se houba hojně sbírat a vyvážet do zahraničí. Dnes se stala ve světě známou pro své výjimečné kulinární a léčivé vlastnosti a je nadějí pro nemocné rakovinou. Vývoz v přírodě nasbíraných plodnic ale nestačil rostoucí poptávce. Od roku 1975 se v Japonsku pěstuje uměle. V porovnání s ostatními druhy má tento žampion delší a silnější třeň, výraznou mandlovou vůni a sladkou chuť. Plodnice obsahují 89 - 91 % vody a sušina má 47,7 % bílkovin, 17,7 % sacharidů a 0,54 % tuků. Při porovnání s hnědou formou A. bisporus, který na první pohled připomíná, obsahuje více bílkovin a tuků, ale méně sacharidů. Z minerálních látek převládá v sušině plodnic draslík.

V kuchyni

Také svojí výraznou mandlovou chutí se výrazně liší od některých dalších žampionů. S konzumací čerstvé houby jako pochutiny jsou zatím velmi malé zkušenosti, protože pěstování houby u nás nemá dlouhou tradici. S ohledem na výraznou chuť se plodnice zpravidla nepoužívají na přípravu samostatných pokrmů, ale jako příměs do masitých jídel nebo jako obloha různých specialit. Doporučuje se plátky plodnic orestovat na oleji a po vydušení zalít malým množstvím sladké smetany.

Specifikace a léčívé účinky

 Tento žampion není pouze houbou s exotickou chutí, ale obsahuje významné léčivé látky. Především je to β-D-glukan, který má odlišnou účinnost, než glukany u jiných druhů hub. V pokusech se podařilo prokázat, že výtažky z tohoto žampionu zamezily vývoji virů pronikajících do tkání u pokusných zvířat. Jsou účinné proti řadě solidních (pevných) nádorů (prostaty, hltanu, plic, prsu, žaludku, vaječníků, jater). Po aplikaci výtažků ze sušených plodnic se zvýšila aktivita specializovaných lymfocytů s protirakovinným účinkem až o 3000 % v průběhu 2 - 4 dnů. Plodnice také obsahují deriváty ergosterolu (provitamin D2), který má také protirakovinné účinky.

Biologicky aktivní látky z žampionu mandlového působí proti hepatitis B a C,  proti alergiím, proti rakovině, AIDS,  snižují všechny typy cholesterolu v krevním séru, snižují krevní tlak a  hladinu krevního cukru při cukrovce. Antioxidanty z houby zachycují volné radikály. Houbu si ve vybraných obchodech se zdravou výživou koupíme, ale můžeme ji i pěstovat doma, protože tento žampión roste na obvyklém žampionovém substrátu  pokrytém krycí zeminou, ale sadba houby zatím není volně v prodeji.

Nejčastěji dostupné jsou sušené plodnice, případně tablety, nálevové sáčky nebo výluhy.

 

Prodej:  Sadby   Substráty   Recepty  Pěstitelská poradna