Dobrehouby.cz
E-shop na sušené houby, lanýže a potravinové doplňky z hub.

                                          Recepty z Lanýžů

                

Vrcholný gastronomický zážitek vám připraví lanýžový restaurant „La Truffe“ v Praze. 

 

                                         latruffe

 

 

 

                  Špagety ve smetanově-lanýžové omáčce s hřiby

Špagety na 2 porce, 1 lžička lanýžové salsy nebo pate, 1 lžička kari, 1 balení 12% smetany, cca 1 polévková lžíce polohrubé mouky, asi 10 ks sušených hřibů, bazalka, sůl, strouhaný sýr, rajče, petrželka.


Špagety dáme vařit v osolené vodě, do které přidáme lžičku kari, kvůli barvě. V menším hrnci rozmícháme smetanu s moukou, přidáme hřiby a dáme vařit. Jakmile omáčka zhoustne, ochutíme ji solí a bazalkou, přidáme lanýžovou pastu. Špagety scedíme, prolijeme horkou vodou a ve větší nádobě smícháme s omáčkou. Důkladně promícháme, nandáme na talíře a dozdobíme strouhaným sýrem, rajčaty a snítkou petržele. Dobrou chuť, je to fantastické!
Doba přípravy: cca 20 minut.

                                          Candát s lanýžovou omáčkou

 

20g černých lanýžů, 50 ml madeiry, 2 šalotky, 100 ml červeného vína, 450 ml omáčky Demi-glace (základní hnědá omáčka), 100 g másla, sůl, 800 g filetů candáta, pepř, 1 lžíce citronové šťávy, mouka na obalení, 1 lžíce olivového oleje

Lanýže očistíme a nasekáme na jemno. Madeiru přivedeme k varu, přidáme lanýže a omáčku odstavíme. Šalotky oloupeme, nasekáme nadrobno a povaříme v červeném víně. Přidáme omáčku Demi-glace a povaříme cca 1 - 2 minuty. Potom omáčku propasírujeme k lanýžům. Všechno necháme vařit dalších 5 minut a postupně po malých dávkách přidáváme 1/3 másla. Omáčku osolíme. Filety omyjeme, osušíme, naporcujeme. Poté osolíme, opepříme, pokapeme citronovou šťávou a obalíme v mouce. Na pánvi rozehřejeme zbytek másla s olejem a na něm filety osmažíme dozlatova. Hotové filety položíme na talíře a přelijeme omáčkou. Ihned podáváme.

                                   

                             Crostini s černými lanýži

 250 g kuřecích jater, 20 g černých lanýžů, 1 stroužek česneku, 2 lžičky celého zeleného pepře, 3 lžíce olivového oleje, 1 lžička koňaku, šťáva z 1/2 citronu, sůl, pepř, 4 krajíce bílého chleba.

Česnek oloupeme a rozetřeme se zeleným pepřem na pastu. Kuřecí játra propláchneme a nakrájíme na malé kousky. Lanýže očistíme a nakrájíme nadrobno. Na pánvi rozehřejeme olivový olej a játra s lanýži na něm za opatrného míchání podusíme cca 5 minut. Přidáme česnekovou pastu a všechno vaříme na mírném ohni další 2 minuty. Nakonec přidáme citronovou šťávu, koňak, sůl a pepř. Chléb opečeme dozlatova a naneseme játrovou směs, můžeme nakrájet na malé jednohubky a podávat.

                      

 

              Telecí plátky na šalvěji s lanýžovou omáčkou

 

600 g telecí svíčkové, 1 konzerva zavařovaných lanýžů nebo odkrojky z čerstvých lanýžů (20g), sůl, čerstvě namletý černý pepř, 6 snítek šalvěje, 1 lžíce rozpuštěného másla, 125 ml bílého dezertního vína, 200 ml telecího vývaru, 80 g másla

Předehřejeme troubu na 80°C. Telecí maso omyjeme, osušíme, potřeme solí a pořádně opepříme. Snítky šalvěje propláchneme a osušíme. Přitiskneme je k masu a pevně přivážeme kuchyňskou nití. Na pánvi rozehřejeme přepuštěné máslo a maso na něm osmažíme z obou stran cca 5 minut. Osmažené maso okamžitě vložíme do pekáče a do předehřáté trouby, kde ho pečeme při mírné teplotě cca 20 minut. Z pánve slijeme vypečený tuk. Sedlinu z pánve zalijeme vínem, omáčku přivedeme k varu a trochu ji zredukujeme. Přidáme telecí vývar a omáčku necháme svařit asi na 100 ml. Lanýže necháme okapat, nálev slijeme a přidáme do omáčky. Lanýže nasekáme najemno a přidáme do omáčky. Hotovou omáčku odstavíme. Když se telecí maso upeče dorůžova, vyjmeme ho z trouby, odstraníme lístky šalvěje a maso nakrájíme na plátky, které položíme na talíře. Omáčku ještě jednou uvedeme do varu, přidáme několik malých kousků másla a důkladně promícháme. Dochutíme solí a pepřem a přelijeme jí plátky masa. Vhodnou přílohou jsou bramborové krokety.

                         

 

                     Kapr nadívaný husími játry a lanýži

 

1 kapr, 2 lanýže, 400 g husích jater, 150 g slaniny, 100 g másla, sůl, bílý mletý pepř, 1 sklenička jemného koňaku, bešamelová omáčka

Kapra očistíme od šupin s zbavíme ploutví, hlavy a ocasu, stáhneme kůži a vykucháme. Kapra dobře prošpikujeme nudličkami slaniny. Lanýže nakrájíme na proužky a kapra jimi prošpikujeme. Do břišní dutiny vložíme nádivku z husích jater, koňaku, natvrdo uvařených vajec, kterou spojíme bešamelovou omáčkou. Můžeme dosolit a jemně dochutit pepřem. Do skleněné nebo porcelánové mísy položíme zbývající plátky slaniny a na ně položíme kapra s nádivkou a znovu pokryjeme slaninou. Pečeme ve středně vyhřáté troubě cca 30 - 45 minut. Po dopečení slaninu odstraníme. Podáváme jako teplý předkrm s bílým pečivem.

                      

 

                   Bruschetta se vzácným černým lanýžem

 

4 plátky bruschetty (nebo bílý chléb), 100g  celého nebo drceného černého lanýže, extra-panenský olivový olej, sůl, stroužek česneku, černý pepř a citrónovou šťávu.

Důkladně očistěte lanýže (čerstvé), nastrouhejte je nebo rozdrťte společně s česnekem, smíchejte s olejem, osolte, přidejte dle chuti citronovou šťávu a černý pepř. Plátky chleba opečte a potřete připravenou směsí.

                                

 

                                            Omeleta s černými lanýži

 

6 vajec, 150 g celých nebo drcených lanýžů, panenský olivový olej, sůl, černý pepř, kapka červeného nebo i bílého vína.

Rozklepněte vejce do misky, osolte a lehce opepřete, poté smíchejte s nastrouhaným lanýžem. Rozpalte olej v pánvi a přidejte připravenou směs. Omeletu otočte a opečte i z druhé strany. Hotovou omeletu dochuťte kapkou vína. Podávejte teplé.

                     

 

                       Rizoto s parmezánem a nastrouhanými  lanýži

 

450g rýže, 150g černého drceného lanýže, 50g celého lanýže,  50g másla, 120g strouhaného parmezánu, půl lžíce smetany

Rýži povařte, slijte ve fázi „al dente", přidejte máslo, smetanu, parmezán a strouhané lanýže. Lehce vše orestujte a podávejte teplé, ozdobené plátky lanýže.

 

            Italské rigattoni s máslem, smetanou, lanýžem a vejcem

150 g rigattoni (trubicové těstoviny), 3 lžíce bešamelové omáčky, 1 žloutek, lanýž, 1 lžíce smetany, 2 lžíce strouhaného parmazánu, čerstvé máslo.

Do horké bešamelové omáčky přimícháme za stálého míchání parmazán a strouhaný lanýž. Necháme několik okamžiků povařit a odstavíme z ohně. Žloutky rozšleháme se smetanou a zvolna přimícháme do bešamelové omáčky. Omáčku zjemníme kouskem másla. Uvařené těstoviny hotovou horkou omáčkou zalijeme a nebo je přímo do omáčky vmícháme. Podáváme na teplém talíři.

 

                                     Celerový salát s černými lanýži a ořechy

1 celer, 1 středně velký černý lanýž, 12 ořechů, 1 lžíce hořčice, 1 stroužek česneku, čerstvé bylinky, extra panenský olivový olej, sůl, pepř.

Očištěný, omytý a osušený celer nakrájejte na plátky. Smíchejte hořčici se čtyřmi polévkovými lžícemi olivového oleje, jemně nasekanými bylinkami, solí a pepřem. Nakrájený česnek zamícháme do celeru a necháme několik minut stát. Mezitím vyloupejte ořechy, očistěte lanýže a nakrájejte na tenké plátky. K lanýžům a ořechům do mísy, přidejte celer s omáčkou, lehce promíchejte a podávejte. Toto jídlo může být vynikající předkrm.

 

 

                                                   Telecí s černými lanýži

700 g telecí, špek, černé lanýže, extra panenský olivový olej, sůl, pepř.

Telecí prošpikujeme, osolíme, opepříme a přidáme kousky černého lanýže. Vložíme do nízkého pekáče s malým množstvím oleje. Občas pak maso přelijeme několika lžícemi vody, pokud vidíte, že se připéká. Abyste se ujistili, že je maso propečené, zapíchněte do masa dlouhou jehlu. Pokud pronikne snadno a vytéká bílá omáčka bez krve, znamená to, že je pečeně hotová. Podáváme s bramborem.

 

                              Toasty s míchanými vejci a bílým lanýžem

12 krajíců chleba, 1 bílý lanýž, 3 vejce, máslo, parmezán, sůl a pepř. Na trošce másla umícháme vejce se solí a pepřem. Mezitím okrájíme z chleba kůrku a nakrájíme na trojúhelníky. Očistěte lanýže a smíchejte s asi 30 g rozpuštěného másla. Rozprostřeme vejce na toastu, který jsme před tím namazali máslem s lanýžem a posypeme trochou strouhaného parmezánu. Podáváme horké.

 

                                  Pstruh s černou lanýžovou omáčkou

2 pstruhy střední velikosti, 2 černé lanýže, 2 stroužky česneku, vinný ocet, extra panenský olivový olej, šťáva z 1 citrónu, sůl.

Očištěné pstruhy dáme vařit do osolené vody. Když jsou uvaření, odstraňte kůži, ploutve a všechny kosti. Připravíme tak čtyři porce filé. Pečlivě očistíme lanýže. Omáčku připravíme, smícháním lžíce octa s citrónovou šťávou a prolisovaným česnekem, jemně nasekaným lanýžem a vše pečlivě promícháme. Omáčku s troškou oleje ohřejte na mírném ohni, ale nevařte. Omáčkou zalijte pstruha a podávejte.

 

 

PODĚLTE SE S NÁMI O VAŠE OSVĚDČENÉ RECEPTY!

Vložit recept ZDE .